Домівки Молодіжного Дозвілля − досвід Швеції від Юрка Зеленого

Просмотров: 1110 1 21.02.2011 в 12:19:34 Новости группы
е

Майже в кожній області України є громадські утворення, спільноти, що займаються молодіжним дозвіллям, але вони через недостатню поінформованість, не уявляють собі стан справ в сусідніх місцевостях, не кажучи вже про Україну загалом.


Становище значно поліпшиться, якщо з'явиться загальнонаціональна мережа мистецьких домівок – осередків молодіжного дозвілля для початку в усіх обласних центрах України, яка би повнокровно представляла юнацьку культуру (малярство, молодіжний театр, поезію, співоцтво, оздобну справу, програмування, спорт, тощо) не зі змагальною, або вузько комерційною чи відбірковою метою, а задля обміну культурним досвідом між крайовими культурно-мистецькими спільнотами, задля створення сприятливих умов всебічного сприяння підліткового мистецького-спортивного розвитку та освічености.

Сьогодні з якого боку не підійди – усе впирається насамперед в належне приміщення. Чи то для проведення рок-вечірки, чи то для літературних читань, або для ставлення вистави, зрештою просто для зустрічей з цікавими особистостями та проведення творчих зборів і нарад – для будь-якої з цих задач кожному українському містечку і навіть великим містам від обл.центрів починаючи і до мільйонників включно – усюди бракує зал місткістю на 1000–2000 «стоячих» осіб. То мають бути не просто приміщення виду кінотеатрів чи конференц-залів, а доволі різноцільовий, різночинний простір, який можна легко пристосувати як під рок-дійство, так і під виставу чи слухання – виставивши висувні або просто десь складені стільці.

Саме розвитком таких осередків молодіжного дозвілля свого часу пішли у Швеції, котра ділить з Канадою 3-4 сходинку з вивозу музичного продукту у світі після США та Великої Британії. Воно й не дивно, чому: бо шведський слухач виховується змалку на найкращих взірцях сучасного співочого ремесла, в школі має належну кількість навчальних годин зі співів, а тому відразу відчуває фальш чи низькопробність. Таким чином у країні постійно підтримується високий конкурентний рівень співців і гудців, між ними повсякчас точиться запеклий творчий змаг за місце під сонцем, тому не дивно, що країна з 9-ти мільйонним населенням задає моду на співозвучання.


ШВЕДСЬКИЙ ДОСВІД

Як це виглядає? По всій країні в кожній комуні (відповідник української адміністративної одиниці – район) існує осередок молодіжного дозвілля який має свою домівку та невеличкий постійний штат. На базі цієї домівки влаштовуються місцеві концерти, гастролі, малі забави, інші мистецькі заходи; при ній існує ціла низка місцевих творчих гуртків, наприклад – театральний, оздобницький (дизайнерський), програмників, і багато-багато інших.

Мета таких домівок спрямована на підтримку місцевих виконавців та обдарованостей і створення умов для його розвитку. Усі ці осередки забезпечені цілим набором можливостей, починаючи від власного осідку, оргтехніки і засобів зв’язку, і аж до наявності невеличкої звукотвірні, призначеною для створення чернеткових, ознайомчих записів молодими гуртами, приміщення для репетицій, і зали для виступів та дійств з необхідним звуковим, світловим обладнанням, тощо.

Кожна домівка обов'язково містить кілька кімнат для проживання на взірець молодіжної гостиннички чи притулку (hostel) з набором найнеобхідніших зручностей – ліжка (часто навіть двоповерхові), чиста постіль, виходок та купальня, де приїжджі ватаги чи творчі колективи можуть безкоштовно відпочити і переночувати після виступу, аби не вирушати в дорогу втомленими, ще й на ніч.

Все це і на місцевому, і на загальнонаціональному рівні підтримується державою. Існує шведська державна програма підтримки творчої та обдарованої молоді, згідно якої низка місцевих громадських спілок і товариств об’єднані в національну мережу під назвою «Контакнатет» з головною управою, яка, як не дивно, розташована не в Стокгольмі (столиці), а у віддаленому містечку на півночі Швеції – Орншольдсвік. В рамках цієї мережі влаштовуються постійні творчі обміни між містами, це і співочі подорожі виконавців, театральні тури, вишколи і навчальні слухання, збори, виїзні виставки, тощо.

Крім того головна управа цієї молодіжної мережі має на одному із національних телеканалів годинну телепередачу, виготовляє і розміщає на місцевих голосивах свої радіопередачі, видає раз на місяць барвистий молодіжний часопис. Раз на рік в одному з міст як звітній захід – «Контакнатет» влаштовує тижневу злет-забаву, куди з’їжджаються творчі колективи з усіх куточків країни. Найкращі з учасників фестивалю отримують доступ до засобів сповіщення, а також пропонови від представників шоу-бізнесу та видавництв, які обов’язково відвідують це дійство з метою пошуку нових обдарувань. З тими чи іншими відмінностями такі мережі існують і в інших розвинених державах Европи та світу, наприклад шведська мережа має чудові зв’язки з німецькою, французькою, данською, естонською сітками.

Доказом високої дієвості цих молодіжних мереж дозвілля і шведської державної культурної політики взагалі – є численна когорта знаних в усьому світі виконавців, наприклад АББА, Еюроп, Роксет, Ейс-н-бейс, Клоуфінґер: їхній перелік рік від року поповнюється новими іменами. Недарма вивіз музичного продукту за границю в Королівстві Швеція посідає одну з провідних дохідних частин державної скарбниці на рівних з літако-, автобудуванням, продажем надсучасної зброї та туризму.

Варто згадати ще одну важливу особливість шведської мережі домівок молодіжного дозвілля. На їхніх теренах повністю заборонено продаж і вживання алкоголю та тютюнових виробів, а обслуговуванням домівки, розташованої в ній кав'ярні-їдальні, і таке інше – займаються винятково самі підлітки чи студенти, для яких робота в цих осередках, з одного боку, є доброю спонукою, а з іншого – слугує джерелом власних заробітків.

ДОДАТОК:

Для наочності, про що йдеться: додаю збірку світлин з Домівки Молодіжного Дозвілля в місті Орншольдсвік (Швеція).

Знимки добрані так, аби якомога краще показати різнобічність діяльности такого юнацького осередку, а також технічні, оздобницькі рішення щодо облаштування приміщень, їхнього можливого використання, тощо.

Світлини та матеріал надані Творчим Молодіжним Об'єднанням (ТМО) Нівроку (м.Тернопіль)





Більше світлин у альбомі http://www.facebook.com/album.php?id=1314273058&aid=74790

Источник: сайт міста Добропілля

Система комментирования SigComments
avatar
1 Vlados • 13:49:37, 22.02.2011
1. Можливість РІЗНОБІЧНОГО використання приміщення:
— там є місце і для рок-, реп- і подібних дійств, але водночас:
— для юнацьких театрів
— виставок, при чому не просто виставок, а щось на взірець Праці від гуртків «Умілі Руки» − річ в тім, що якщо студенти/учні готують якусь виставу, то всю декорацію вони роблять для неї власними ж руками, і для цього у домівці є відповідні твірні.
Словом, у Домівці постійно діють розмаїті гуртки. Щось подібно до того, як колись у палацах піонерів.
— основний майданчик можна використовувати і для, зборів, засідань, слухань − просто розставити стільці.
До речі, якщо не зовсім зрозуміло, що є що на світлинах, то читайте їхні назви.
І тоді стане ясно, наприклад, що підмостків у тій будівлі двоє: «велика» і «мала», вона ж репетиційна сцена.
2. Робота для юні (у молодіжній їдальні: готуються, обслуга − все роблять «підлітки для підлітків»)
3. можливість проводити не лише «галасливі» дійства, але й вечори налегко (там де з акустичними гітарками хлопаки сидять на стільчиках, або ж під фортепіано)
4. ну і надзвичайно ласий шмат − технічне забезпечення, рівень обладнання, яке там встановлене постійно!!
ComForm">
avatar
Наверх